Arvid Floberg och PA Sjöberg, saltkar, 2 st snarlika, silver, Stockholm 1799 och 1823. Sengustavianska.

Invändigt förgyllda, båtformade, med uppsvängda hänklar med pärlstav, på livet oval med antikiserande motiv. Längd 11,5-12,5 cm, total vikt 180 gram.

Lätt slitage.

Utropspris
5 000 SEK