Figurgrupp, porslin. Tyskland, 1900-tal. Samt ljusstakar, ett par, porslin. Berlin, 1900-tal.

Figurgruppen i form av elegant muscisernade herdepar. Höjd 28 cm. Ljusstakarna i form av gossar som bär upp ljushållare. Höjd 29,5 cm.

En ljusstake limmad. Figurgruppen med nagg, samt skada på korg.

Utropspris
4 000 SEK