Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Bestickuppsättning, 89 delar, silver, "Chippendale", finska stämplar och kontrollstämplar 1967-99.

8 matgafflar, längd 19 cm.
8 matknivar, längd 23 cm.
4 matskedar, längd 20 cm.
12 efterrättsskedar, längd 17 cm.
12 kaffeskedar, längd 12 cm.
8 glasskedar, längd 14,5 cm.
6 brödknivar, längd 20,5 cm.
5 fruktgafflar, längd 15 cm.
3 kakgafflar, längd 15,2 cm.
3 assiettgafflar, längd 11,5 cm.
1 potatisgaffel, längd 16,2 cm.
1 sardingaffel, längd 12 cm.
1 serveringssked, längd 25,5 cm.
2 osthyvlar, längd 17,5-23 cm.
2 ostknivar, längd 20 cm.
1 smörkniv, längd 17,5 cm.
2 kakspadar, längd 22,5.25 cm.
2 par tårtbestick, längd 19,5-22,5 cm.
2 par salladsbestick, längd 25,5 cm.
1 såsslev, längd 16 cm.
En del .813 silver, resten .830 silver.
Silvervikt exkl delar med stålblad 1700 g.

Smärre slitage.

Utropspris
1 200 EUR