Dukar, 4 st., tedukar, 3 st., servetter 11 st., linnedamast. Dekor av vallmoblommor.

Dukarna ca 359x219 cm, ca 319x174,5 cm, ca 266,5x218 cm och ca 357,5x213 cm. Tedukarna ca 177,5x181 cm, ca 168x178 cm och ca 176x180,5; servetterna ca 58,5x57,5 cm vardera. Några delar med vitbroderat monogram.

Obetydligt slitage. Den första duken med smärre fläckar, hål och lagningar. Den andra med smärre fläckar, hål och reva. Den tredje med liten lagning. Den fjärde med lagningar och litet hål. Tedukarna med revor, skador och hål, en av dem gulnad, en av dem med lagningar. Servetterna: två med litet hål, en med litet hål och smärre fläckar, en med smärre hål, en med skador och revor.

Utropspris
5 000 SEK