Dukar, 3 st. och servetter 7 st., linnedamast.

En duk med treklövermönster, vitbroderat monogram W, ca 666x173 cm. Två dukar med vinrankor, druvor och blad, ca 297,5x208 cm (denna duk med vitbroderat monogram) och ca 285x206 cm (denna duk med vit- och rödbroderat monogram). En servett, ca 67,5x72 cm, (med vit- och rödbroderat monogram) har samma druvmönster som de två dukarna. Sex servetter ca 66x64 cm vardera (med vitbroderat krönt monogram) har krans av vinranka och bård med vinlöv och band.

Den första duken med obetydliga fläckar. Den senare av dukarna med druvmönster är ställvis gulnad samt har skador och hål. Servetten med druvmönster som två av dukarna har hål, lagning och en skadad sida. En av de sex servetterna har smärre fläckar.

Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

157. Maria Miesenberger, "Utan titel (Heimat)", 1993.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK