Carl Tengstedt & Son, tekanna och varmvattenkanna, silver, Göteborg 1862.

Bukiga, släta, på fotring. Svärtade handtag och lockknoppar. Höjd 10 och 12 cm. Total vikt 674 gram.

Lätt slitage, en kanna med små bucklor.

Utropspris
6 000 SEK