Fredrik & Wilhelm Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1846.

Bukig, slät, på fotring. Handtag och lockknopp av trä. Stämplar även på locket. Höjd 12 cm, vikt 435 gram.

Bruksslitage, nedre delen av lockknoppen skadad.

Utropspris
4 000 SEK