Cocktailset, åtta delar, silver, Thailand 1900-tal.

Bestående av sex cocktailglas (513 g), en cocktailshaker (406 g) på konturerad bricka. Höjd 29 cm. Bredd inkl hänklar 31 cm. Glasets höjd 12 cm, shakerns höjd 24,5 cm.

Brickan fylld. Slitage. Shakern med buckla.

Proveniens

Originally a gift from the Thai King Bhumibol (1927-2016) and Queen Sirikit (1950–2016) in 1963 upon a Danish state visit in Thailand.
Sold to the present owner at Bukowskis auction 9.3.2019.

Utropspris
1 300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492