Augusta Skårman, duk, linnedamast, ca 244,5 x 155,5 cm, Gotland.
Vävd i två ihopsydda delar. Dekor av kungliga kronor, åttabladsstjärnor och prickar. Bården med invävt: *ELLEN & JOHNNY ROOSVAL*1936* på en kortsida och AUGUSTA SKÅRMAN på den andra.
Något slitage, smärre fläckar.