1349051

Augusta Skårman

(Sverige, Född 1908)
Augusta skårman, duk, linnedamast, ca 244,5 x 155,5 cm, gotland.

Augusta Skårman, duk, linnedamast, ca 244,5 x 155,5 cm, Gotland.

Vävd i två ihopsydda delar. Dekor av kungliga kronor, åttabladsstjärnor och prickar. Bården med invävt: *ELLEN & JOHNNY ROOSVAL*1936* på en kortsida och AUGUSTA SKÅRMAN på den andra.

Något slitage, smärre fläckar.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
4 000 SEK