Three blue and white plates (2+1), Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).

Oktagonala med s.k. pie crust dekor, samt en med vågigt bräm och Rouenmönster. Diameter 22,5 cm.

Piecrust tallrik med brättesspricka. Nagg, slitage av förgyllning.

Utropspris
2 500 SEK