Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

John Edward Wilmot, saltkar, ett par, silver, Birmingham, år 1900. Två engelska saltskedar, silver, ena stämplad 1872.

Saltkaren med blå glasinsats. Höjd 5 cm.
Skedarnas längd 7,7 cm, den med runt blad stämplad Martin, Hall & Co, Sheffield 1872. Sked med snäckformat blad bär finska kontrollstämplar.

Bucklor i bådas fot.

Utropspris
150 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13