Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

KALKAR, 2 st, silver, en Christoffer Nordin, Hudiksvall (-1819-1858) OCH en Magnus Wallengren, Halmstad 1815.

En med invändig förgyllning. Klockformad kuppa med svisselerad dekor, på hög rund fot. Höjd 12-12,5 cm, total vikt 69 gram.

Slitage, bucklor, bristning.

Utropspris
3 000 SEK