Tiofoto, 2 böcker samt 4 kataloger, några med dedikation

Anna Tellgren, "Tio fotografer, Självsyn och bildsyn. Svensk fotografi under 1950-talet i ett internationellt perspektiv", 1997.
Rune Jonsson, Jan Myrdal, Sune Örnberg, "Rune Hassner, Foto", 1993, med dedikation från Hassner på försättsbladet.
Katalog, "TIO FOTOGRAFER 40", Hasselblad center och Mjällby konstgård 1998.
Katalog, "TIO", nr 1.
Katalog, "Rune Hassner", Hasselblad Center 1995, med dedikation från Hassner på försättsbladet.
Katalog, "Tio Fotografer".

"Rune Hassner Foto" med slitage och smärre revor på omslaget.
I övrigt är böckerna och katalogerna i gott skick.

Utropspris
2 500 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57