1364216

Upplandslagen, 1607

Upplandslagen, 1607.
Upplandslagen, 1607.
Upplandslagen, 1607.

Johannes Bureus (utg.):

Uplandz laghen, sum af Byrgher Magnusa son Swea ok Giötha kununge, åhrom äfter Ch. B. 1295. förbätradhes.

Tryckt i Stockholm, af Andrea Gutterwitz, 1607. Folio. (30 x 19 cm.) [1] + 64 blad. Titelsidan tryckt i rött & svart med Upplands vapen i träsnitt.

Gammalt skinnryggsband med marmorerade pärmpapper, ngt nött, titelbladet med lagning av ganska stor hörnförlust samt ett litet hål med förlust av ett par bokstäver av titeln, inlagan med enstaka anteckningar och småfläckar, sista bladet med några förstärkningar i innermarginalen samt bläckstänk på sista sidan, ett blad ngt löst nedtill.

Proveniens: Titelsidan och blad 37 med ungefär samtida namnteckning ”Zacharias Olavi”, titelbladets båda sidor med ungefär samtida noteringar i bläck, namnteckning (?) ngt klumpigt klippt från främre fribladet. Titelbladets baksida med 16/1700-tals namnteckning ”Nils J:S:S”, namnteckning av J. G. Wennerström, Upsala 1837.

Första tryckta utgåvan av Upplandslagen, den lag som gällde i Uppland från 1296 till början av 1350-talet. En av de tidigaste tryckta svenska lageditionerna.

.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
2 500 SEK