1365327

Introductory Lectures on Political Economy, 1831

Introductory lectures on political economy, 1831.

Richard Whately:

Introductory Lectures on Political Economy, being part of a Course Delivered in Easter Term, 1831.

London, B. Fellowes, 1831. 8:o. (22,4 x 14 cm.) XVI + 240 sid.

Oskuren i välbevarat originalpappersband med ngt nött handskriven ryggtiteletikett, avslutande blad obetydligt lagerfläckade, två blad med minimala marginalskador. Proveniens: politikern och justitiekanslern 1844-66 Nils Samuel von Koch (1801-1881) med namnteckning på frampärmen och främre fribladet; från dennes bibliotek på Augerum i Blekinge.

Första upplagan.

Nils Samuel von Koch var en framsynt och liberal politiker som ägnade särskild uppmärksamhet åt undervisningsfrågor och humanitära spörsmål. Han deltog i stiftandet av Hillska skolan på Barnängen (1830) och av Sällskapet för nyttiga kunskapers spridande (1833) och uttalade sig vid riksdagarna bl. a. för avskaffande av dödsstraffet, för gifta kvinnors rätt att råda över sin egen arbetsförtjänst, för oäkta barns lika arvsrätt med äkta samt för en inskränkning av förmögenhetens övervikt vid avgörandet av kommunala frågor. Han var även en varm anhängare av frihandelsidén. Nils Samuels engelska hustru Frances Eliza Lewin (1804-1888) var själv tidigt intresserad av politik, och bland vännerna till familjen fanns både Fredrika Bremer och Erik Gustav Geijer.

.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
2 000 SEK