Äldre reselitteratur, 1758-1823

Omfattar:

Pehr Osbeck: Anledningar til nyttig upmärksamhet under Chinesiska resor, upgifne i kongl. Vet. academien, uti et inträdes-tal, den 25 februarii, 1758. Stockholm, Lars Salvius, 1758. 8:o. (21,3 x 13,6 cm.) [2] + 20 sid. Oskuren i senare ytligt nött marmorerat pappersband med ryggtitelfält i skinn.

Michel Adanson: Adansons resa till Senegal. Öfversättning från fransyskan af J. H. O. [=Johan Henrik Olin]. Upsala, Joh. Fr. Edman, 1795. 8:o. (17,5 x 11 cm.) [2] + 194 sid. Samtida skinnryggsband, stänkta pärmpapper, lätt nött, sirlig ungefär samtida namnteckning ”Wilhelm Lindbohm”, trevligt skick.

James Riley: James Riley's fångenskap och resa i Afrika, föranledde af amerikanska briggen Commerces skeppsbrott mot afrikanska vestra kusten den 28 aug. 1815, jemte underrättelser om Tombuktu och den hittills oupptäckta stora staden Wassanah. Från engelskan med förkortningar. Öfversättning från tyskan. Upsala, Palmblad & C., 1820. 8:o. (19,2 x 11,2 cm.) [8] + VIII + 168, 177-512 sid. Oregelbunden paginering med sidnummer 169-76 överhoppade. Samtida klistermarmorerat pappersband med handskrivet ryggtitelfält. Ngt nött, ngn enstaka ljus småfläck, inlagan ofta med råkant bevarad nedtill.

Archibald Campbell: Archibald Campbells Resa omkring jorden, åren 1806 till 1812; innehållande berättelse om författarens twenne skeppsbrott på Amerikas nordwestra kust, om hans långwariga wistande på Sandwichöarne, samt beskrifning om dessa öar och deras inwånare. Öfwersättning af C.F. Seijerling. Stockholm, Upsala, Carlstad, Westerås och Örebro, Em. Bruzelius. 1823. 8:o. (19,5 x 11,5 cm.) [4] sid. (inkl. serietitel för Bibliotek af de nyaste och märkwärdigaste resebeskrifningar, 2) + 88 sid. Närmast oskuren inlaga, bunden med tryckta omslagen i ett trevligt senare halvfranskt band etikettsignerat Torvald Windahl, Stockholm. Enstaka små marginalskador, sista två bladen med svag fuktrand i nedre inre hörnet, ungefär samtida namnteckning på främre omslagets insida, ”Augusta Lindal”.

.

Utropspris
2 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
65 000 SEK