Frithiofs saga, första upplagan

Esaias Tegnér:

Frithiofs saga.

Stockholm, tryckt hos direct. H. A. Nordström, 1825. 8:o. (17,4 x 10,8 cm.) 168 sid. + graverat titelblad + rättelseblad.

Senare rött halvmarokängband, rikligt guldornerad rygg med upphöjda bind, marmorerade pärmpapper, för- & eftersättsblad. Bandet helt obetydligt nött och med en liten fläck. Det graverade titelbladet som ofta med svaga avtorkningsspår från plåten samt en knappt märkbar ljus fuktrand, ett blad med minimal hörnförlust, blad H1-2 med varsin marginallagning, blad H3 med millimeterstort hål i övre marginalen.

Frithiofs saga hade en lång tillkomsttid och vissa sånger hade publicerats i Iduna så tidigt som 1820. Detta är första upplagan av det färdiga verket, som utkom i slutet av maj 1825. Boken hörde inte minst under 1800-talet till de flitigast lästa, varför välbevarade (och kompletta) exemplar är sällsynta.

.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02