Dena Yago

(USA, Född 1988)
Dena Yago
(USA, Född 1988)

Dena Yago, fotografi, unik.

"Impression (ass)". Digitalt c-print monterad på aluminium 59 x 29 cm.

Repor, nedre högra hörnet löst.

Proveniens

Sandy-Brown, Berlin.

Dena Yago bor och arbetar i New York City. Hennes verk har recenserats i bland annat The New York Times, Frieze, Artforum, Art in America, Flash Art, Mousse Magazine, CURA Magazine, Garage Magazine, Bomb och DIS Magazine.

Senaste separatutställningar inkluderar High Art, Paris; Atlanta Contemporary, Atlanta; Bodega, New York; Sandy Brown, Berlin; och Boatos Fine Art, Sao Paulo. De senaste grupputställningarna inkluderar Frans Hals Museum, Haarlem, Nederländerna; Kunsthal Aarhus, Aarhus, Danmark; Hammermuseet, Los Angeles; Museet för modern konst, Warszawa; Watermill Center, Watermill, NY; Emalin, London; Bortolami, New York, NY; och Park View/Paul Soto, Los Angeles.

Hennes verk ingår i den permanenta samlingen av Frans Hals Museum, Haarlem, Nederländerna.

Utropspris
15 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19