Madeleine Pyk – en samling F769

Peter Celsing, karmstol, modell 1514, Gemla, Diö, 1965.

Stomme av mörkbetsad bok. Sits och ryggbricka med galonklädsel. Stämpelmärkt Gemla Möbler Diö 1961 Nr 1514 9 Apr. 1965 Kjell Sjögren. Märkt med Gemlas jubileumsetikett. Sitthöjd 42, höjd 77 cm.

Slitage. Märken. Fläckar. Krackelyr.

Proveniens

Möjligen ett exemplar från Operakällaren.

Utropspris
2 500 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14