Stig Lindberg, mönster och material

1900–talets mitt var en dynamisk tid för Stig Lindberg då han var verksam som konstnärlig ledare på Gustafsbergs porslinsfabrik. Här kom han att formge banbrytande föremål vars färg och material bidrog till ”en vackrare vardag”.
Bjud på ett intressant urval föremål av Stig Lindberg såsom vägghängda verk, färgglad keramik samt grafik.

38 föremål
Stig Lindberg, skål på fot, fajans, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, hänkelvas, fajans, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
3 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, spegel / fat, fajans, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stig Lindberg, kanna med lock, fajans, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, färglitografi, signerad i trycket.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, akvarell på papper, signerad Stig L.
Klubbat pris
26 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stig Lindberg, plunta, fajans, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
5 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, figurin, stengods, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
4 240 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stig Lindberg, väggskulptur, emalj på plåt, Gustavsberg.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Stig Lindberg, väggrelief, stengods, 1960-tal, ej signerad.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Stig Lindberg, färglitografi, signerad och daterad -78.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, bordslampa, fajans, Gustavsberg studio.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stig Lindberg, vas, fajans, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stig Lindberg, spegel, fajans, Gustavsberg Studio.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stig Lindberg, färglitografi, signerad och daterad i trycket -80.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, väggrelief, stengods, Gustavsberg, 1968.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, gouache på papper, signerad Stig L.
Klubbat pris
25 008 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stig Lindberg, bordslampa, stengods, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, mat-och teservis, "Boro", 32 delar, Gustavsberg.
Klubbat pris
23 002 SEK
Utropspris
3 000 SEK