Erik Höglund, vaser, 2 st, glas, Strömbergshyttan, 1993.
Underfång i grönt, blått, mörkviolett och orange. Signerade "EH 1993 Sg. Strömbergshyttan LP - HG - MA 25/250 ERIK HÖGLUND" samt "EH 1993 Sg. Strömbergshyttan LP - HG - MA 71/250 ERIK HÖGLUND". Höjd 16 cm.
Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är gott.