Design Konstglas
1349195

Kjell Engman

(Sverige, Född 1946)
Kjell engman, skulptur, glas, unik, kosta boda, signerad.

Kjell Engman, skulptur, glas, unik, Kosta Boda, signerad.

Handblåst hyttarbete. I form av ballong och clowner. Polykromt tonat glas, snöre och metall. Signerad 1252990035 Kosta Boda K Engman unique. Ballongens höjd (exklusive vajrar) 45, bredd ca 37 cm. Clownernas höjd ca 40 cm.

Lagning på ena clownens huvud. Kula på stången vid ena clownens fötter är lös. Helhetsintrycket är gott i övrigt.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
25 000 SEK
Rekommendationer