1330572

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Jim dine, "venus at sea".
Jim dine, "venus at sea".
Jim dine, "venus at sea".
Jim dine, "venus at sea".
Jim dine, "venus at sea".

Jim Dine, "Venus at Sea".

Etsning med handkolorering, 1985, signerad och daterad med blyerts, numrerad 10/30. Plåtstorlek 86 x 66 cm, bladstorlek 91 x 70 cm (Dieu Donné).

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Betydande finländsk privatsamling

D'Oench-Feinberg 192.

Alma Ahlroth
Alma Ahlroth
Assisterande specialist, konst
+358 (0)50 428 2146

Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
Rekommendationer