Jim Dine

(USA, Född 1935)
Jim Dine
(USA, Född 1935)

Jim Dine, "Venus at Sea".

Etsning med handkolorering, 1985, signerad och daterad med blyerts, numrerad 10/30. Plåtstorlek 86 x 66 cm, bladstorlek 91 x 70 cm (Dieu Donné).

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Betydande finländsk privatsamling

D'Oench-Feinberg 192.

Konstnär

Utropspris
2 500 - 3 500 EUR