Garnityr, armring, collier och brosch, korall

Enligt uppgift gåva 1878. Gulmetall Diameter brosch ca 3 cm. Collier doserade koraller diameter ca 6 - 12 mm, lås 18K guld, längd ca 65 cm. Armring innerdiameter ca 5 cm, bredd ca 1 cm, mittmotiv diameter ca 3 cm. Äldre anpassat etui

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Enligt uppgift proveniens Ökna Slott familjen Bonde.

För köpare utanför EU kan exporttillstånd krävas

Utropspris
15 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06