Servis, 120 dlr, Musselmalet, Halvblonde, Royal Copenhagen, Danmark 1938-1999 porslin

Bestående av;
12 assietter 15 cm, 1/575, (ett mindre och ett större kantnagg)
12 assietter 19 cm, 1/573
1 djup 25 cm, 1/565
14 flata 22 cm, 1/572, (1 kantnagg, 1 lagad spricka)
10 flata 25,5 cm, 624, 1/571, (två med större kantnagg)
12 kaffekoppar 1/719 med 12 fat 1/719
12 tekoppar 1/656 med 27 fat 1/525-626-656, 1/626-525-656-669 (kantnagg i 2 st fat)
2 ovala fat 1/531, 20,5x25 cm
2 ovala fat 28x35 cm, 1/628, (1 mindre glasyrmistra)
Terrinfat 34 cm, 1/604, (glasyrmistror, fotringsnagg, tillhörande terrin nr 602 medföljer ej)
Gräddkanna 1/522
Sockerskål med lock, 1/691, (en mindre glasyrmistra)
Smörkanna 1/502, (1 st kantnagg)

Åldersrelaterat slitage. Bruksslitage. Fotringsnagg. Genomgående spricka. Glasyrmistor. Lagning. Nagg. Repor.

Utropspris
15 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95