Sven Palmqvist, skål "Ravenna", Orrefors sannolikt 1960-70-tal.
Fyrsidig med rutdekor i blått, rött och ljusgult, etikettmärkt ORREFORS SWEDEN, 23,3 x 23,3 cm, höjd 13 cm.
Osignerad, undertill graverad inskription.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design