Lorentz Lindegren, bägare, silver, Borås, otydligt årsindex men mästaren aktiv (1775-1803).
Invändigt och delvis utvändigt förgylld. Konande på konturerad fot, livet med dekor av vågband samt svisselerade bladkransar. Höjd 21 cm. Vikt 540 gram.
Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.