Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Kaffeservis, 60 delar, porslin, "Musselmalet", riflet, Royal Copenhagen, Danmark.

Blomsterdekor i blått.
12 assietter, modellnummer 1/180, diameter 15,5 cm.
12 assietter, modellnummer 1/180, diameter 16,5 cm.
1 skål, modellnummer 1/19, diameter 21, höjd 5,5 cm.
1 fat, modellnummer 1/269, längd 24 cm.
1 kaffekanna, modellnummer 1/48, höjd 24 cm.
1 uppläggningsfat, modellnummer 1/27, längd 21,5 cm.
1 skål, modellnummer 1/141, diameter 17 cm.
1 skål på fot, modellnummer 1/301, höjd 9 cm.
1 serveringsfat, modellnummer 1/297, längd 36,5 cm (andrasortering).
1 saltströare, modellnummer 1/2009, höjd 7,5 cm (andrasortering).
2 ljusstakar, modellnummer 1/3303, höjd 11 cm.
1 sockerskål med lock, modellnummer 1/244, höjd 11 cm (andrasortering).
1 gräddkanna, modellnummer 1/521, höjd 8 cm.
1 saltskål, modellnummer 1/199, diameter 4 cm.
1 skål, modellnummer 1/1, diameter 10,5 cm.
2 askfat, modellnummer 1/7, diameter 7 cm.
1 skål, modellnummer 1/4, höjd 5 cm.
12 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/80, koppens höjd 6, fatets diameter 12,5 cm.
7 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/2162, koppens höjd 6, fatets diameter 13,5 cm (två fat andrasortering).
1 kaffekopp, modellnummer 1/2162 medföljer (lagad).

Uppläggningsfat modellnummer 1/27 med större fotringsnagg. Serveringsfat modellnummer 1/297 med små fotringsnagg. En ljusstake modellnummer 1/3303 med nagg. Ställvis ytslitage med fläckar. Vissa delar andrasortering.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Elsa Forsbäck
Stockholm
Elsa Forsbäck
Värderare
+46 (0) 70 795 83 38

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice