Harald Notini

(Sverige, 1879-1959)
Harald Notini
(Sverige, 1879-1959)

Harald Notini, skrivbordslampa/vägglampa, modell "15470", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal

Stomme av mässing. En ljuspunkt. Ställbar ljusarm. Höjd cirka 32 cm.

Anlupen. Ej funktionstestad.

Formgivare

Harald Elof Notini (1879-1959) var formgivare och konstnärlig ledare vid Arvid Böhlmarks Lampfabrik och Pukebergs Glasbruk.

När Notini kom till Böhlmarks 1916 anlitades han som konstnärlig ledare både för stockholmsfabriken och för glastillverkningen vid Pukeberg. Med den nya konstnärliga ledaren Notini leddes Böhlmarks in i en modern nyskapande riktning som präglade framför allt företagets utbud av nya, tidsenliga armaturer och glas. En större del av Böhlmarks kataloger under 1900-talets första hälft bestod av traditionella ljuskronor och andra armaturer i äldre stilimitationer. Notinis styrka låg i att driva företagets ritkontor framåt och producera vad som för tiden ansågs som banbrytande och karaktäristiska armaturer. Hans personliga uttryck spänner mellan sirligaste Swedish Grace under 1920-talet, strängt funktionalistiska armaturer som presenterades på Stockholmsutställningen 1930, till den idag mycket uppskattade Swedish Modern-estetiken med armaturer i framför allt mässing med detaljer i glas, trä och läder från 1940- och 50-talen.

Harald var son till skulptören Axel Notini och fick det konstnärliga arvet med sig från sin far. Han var utbildad skulptör och inredningsarkitekt och studerade i sina unga år vid Högre konstindustriella skolan, idag känt som Konstfack. Notini, som var verksam på Böhlmarks under hela sin aktiva karriär, kom att få en betydande roll för belysningsformgivningen i Sverige under 1900-talets första hälft. I familjens släktkrönika finns att läsa - ”Harald blev sitt företag trogen livet ut” och att han fram till en ålder av 79 år (1958) fortfarande hade kvar sitt kontor och en hel del arbetsuppgifter. I en jubileumsskrift över Böhlmarks 75-årsjubileum utgiven 1947 noteras att Notini var aktiv som konstnärlig ledare och med fortsatt betydande roll för formgivningen av armaturer och hushållsglas.

Utropspris
4 000 SEK

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71