Sigvard Marius Hansen

(Danmark, 1859-1938)
Sigvard Marius Hansen
(Danmark, 1859-1938)

Sigvard Hansen, olja på duk, signerad och daterad -85.

Grönskande sommarlandskap, Själland. 41 x 62 cm.

Mindre ytsmuts, genomgången av professionell konservator, god kondition

Sigvard Marius Hansen (1859-1938) var en dansk målare, grafiker och porslinskonstnär från Köpenhamn. Han utbildade sig först till porslinsmålare och arbetade på flera fabriker innan han sadlade om och började studera vid Konsthögskolan i Köpenhamn.
Som konstnär och friluftsmålare reste han mycket. Hans konstnärskap och produktion domineras av landskapsmåleri från hans resor till norra och södra Europa. Iögonfallande och idylliska landskap samt hans tekniska skicklighet gjorde Hansen till en av sin generations mest populära konstnärer.

Sigvard Marius Hansen var involverad i upprättandet av konstnärskolonin Ørnebjergkolonin vid Örnebjerg, på Sjaellands sydspets. Med inspiration från danske konstnären Anders Bundgaard gick en rad konstnärer ihop om en koloni, som på sin tid tolkades som en konkurrent till Skagen-målarna. Bland konstnärerna inom Ørnebjergkolonin fanns bl.a Sigvard Marius Hansen, Peder Mønsted, Agnes och Harald Slott-Møller.

Sigvard Marius Hansens verk finns idag på museer som Köpenhamns Museum, Bornholms Konstmuseum, Vejle Konstmuseum, Rudersdal Museer i Holte, Museum Sönderjylland, Konstmuseet i Tönder, Helsingörs konstmuseum och på Århus Konstmuseum
Auktionens målning tillkom 1885, vid tiden för den då 26-årige konstnärens stora genombrott. Året efter, 1886 tilldelades Sigvard Marius Hansen det erkända ”Den Sødringske Opmuntringspræmie”, ett danskt konstnärspris för landskapskonstnärer, instiftat av danske 1800-talskonstnären Frederik Södring.
1886, 1893 och 1902 tilldelades Sigvard Marius Hansen den danska Konstakademiens stora stipendium.

Utropspris
40 000 SEK
Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63