Einar Nerman

(Sverige, 1888-1983)
Einar Nerman
(Sverige, 1888-1983)

Einar Nerman, tusch på papper, signerad.

"Richard Strauss". 37 x 54 cm.

Retusch. Veck. Slitage.

Einar Nerman var elev vid konstnärsförbundets skola i Stockholm 1905-1908. Därefter studerade han vid Académie Colarossi och för Henri Matisse i Paris 1909-10. Einar Nerman tillhörde konstnärsgruppen "De unga" och var också medlem av Grafiska sällskapet.

Under åren 1939-1946 arbetade och bodde Einar Nerman i USA. Han hade vid ett tidigare besök i Los Angeles 1937 träffat sin goda vän Greta Garbo och då gjort den välkända bilden av hennes klassiskt rena profil, en hyllning till hennes skönhet snarare än en karikatyr.

Initialt tecknade Einar Nerman för William Randolph Hearsts (1863-1951) tidning The American Journal. En lång rad av Hollywoods stjärnor porträtterades, däribland Marlene Dietrich, Joan Crawford, Mae West, Clark Gable, Spencer Tracy mfl och regissören Alfred Hitchcock.

Efter åren i Los Angeles flyttade Einar Nerman till New York. Där porträtterade han artister och musikprofiler från Broadways teatrar, Metropolitan-operan och Carnegie Hall. Under dessa år tecknade Einar Nerman kompositören och dirigenten Richard Strauss. Den världsberömde Strauss hade sedan 1904 gjort flera nordamerikanska turnéer, som gästdirigent för egna och andras kompositioner. Richard Strauss gästspelade bl.a på Carnegie Hall i New York under dessa år. Utöver operaverk som bl.a Salome och Elektra var Richard Strauss världsberömd för kompositionen ”Also sprach Zarathustra”. Det utgjorde senare musiktema i Stanley Kubrick-filmen "2001: A Space Odyssey” och blev Elvis Presleys show-introduktion under 1960- och 1970-talet.

1944 ställdes Einar Nermans verk ut i New York. Då visades även Einar Nermans porträtt av Signe Hasso (1943) vilket idag ingår i Nationalmuseums samlingar (ref. NMGrh 3353).

I samband med att Nermans engelska och amerikanska porträtt senare publicerades i boken "Caught in the Act" (1976), ställdes Einar Nermans verk ut på Victoria and Albert Museum i London.

Konstnär

Utropspris
10 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63