Ray Stalje

(Sverige, Född 1947)
Ray Stalje
(Sverige, Född 1947)

Ray Stalje, olja på duk.

Takåsar i Göteborg. 130 x 150 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Konstnären.
Stockholms Auktionsverk.
Svensk privatsamling.

Expressive göteborgskonstnären Ray Stalje målar i olja och akryl och skapar känslofulla och målande bilder i kraftiga kulörer.
Bland hans separatutställningar finns Galleri 54 på Kastellgatan i Göteborg, Galleri Viktoria på Viktoriagatan i Göteborg, Galleri Majnabbe på Taubegatan i Göteborg, Alingsås konsthall, Konsthallen i Karlstad, Vadsbo Museum i Mariestad, Galleri Bennetter på Roslagsgatan i Stockholm samt Stadsgalleriet i Halmstad. Även Borås Konstmuseum har ställt ut Ray Staljes måleri i en samlingsutställning.

Konstnären Ray Stalje är representerad på Göteborgs Konstmuseum, Hallands läns Landsting samt hos ett flertal offentliga institutioner och samlingar i Göteborg, Falkenberg, Alingsås och Halmstad.
Ray Stalje har genom åren erhållit utmärkelser från bland annat Mannerheimska fonden, Sveriges Bildkonstnärsfond samt Göteborgs stads kulturstipendium.

Ray Stalje har varit lärare i konst vid Dômen konstskola i Göteborg, numera belägen i stadsdelen Slottskogen.

Utropspris
6 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63