Einar Nerman

(Sverige, 1888-1983)
Einar Nerman
(Sverige, 1888-1983)

Einar Nerman, blandteknik på papper, signerad och daterad 1917

Flicka vid fönster skriver rim. 28 x 21,5 cm.

Ej examinerad ur ram. I gardinen, färgflaga med mindre fläck.

Einar Nerman var elev vid konstnärsförbundets skola i Stockholm 1905-1908. Därefter studerade han vid Académie Colarossi och för Henri Matisse i Paris 1909-10. Einar Nerman tillhörde konstnärsgruppen "De unga" och var också medlem av Grafiska sällskapet.

Vid hemkomsten till Stockholm efter Matisse-utbildningen kom Einar Nerman att anlitas av finkulturens främsta författare. Från 1910-talet anlitades Einar Nerman som tecknare av Sveriges då nykorade nobelpristagaren Selma Lagerlöf (1858-1940). Uppdraget var oerhört hedrande för unge Einar Nerman, då blott 22 år fyllda.

Einar Nerman illustrerade ett stort antal av Selma Lagerlöfs romaner, däribland En herrgårdssägen (1913), Gösta Berlings saga (1916), Kavaljersnoveller (1918), Legender i urval (1922), Kejsarn av Portugallien (1928) och Jerusalem (1930), samtliga utgivna av Bonniers förlag.
Selma Lagerlöf var personligen mycket nöjd med Einar Nermans spröda, skira och beslöjade akvareller, som fångade sagotonen i hennes verk. Den prisade författarinnan gav Einar Nerman stort och fortsatt förtroende.

Arbetet som Selma Lagerlöfs personlige tecknare, ledde till att Nerman även utsågs till illustratör för andra betydande bokverk: Bellmans "Fredmans epistlar” 1915 (Bonniers), August Blanches "Valda skrifter" 1918 och 1922 (Bonniers) samt H C Andersens sagor (Den fula ankungen, Tummelisa, Prinsessan på ärten, Den ståndaktige tennsoldaten m fl.)

Auktionens detaljrika akvarell är utförd 1917, under Einar Nermans tidiga konstnärliga arbete med författarna.
Denna mästarstycke har varit i privat ägo fram tills nu. Konstverket har aldrig tidigare ställts ut på museum.

Konstnär

Utropspris
40 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89