Harriet Löwenhjelm

(Sverige, 1887-1918)
Harriet Löwenhjelm
(Sverige, 1887-1918)

Harriet Löwenhjelm, akvarell, signerad och daterad 1906.

Tre ungdomar i en roddbåt; a tergo två stående män samt studie av stående man. Bladstorlek 16,5 x 25 cm.

Oramad.

Proveniens

Kammarherre och officer Crispin Löwenhjelm (1892–1983), konstnärens yngsta bror;
därefter i arv inom familjen Löwenhjelm till 2021

Akvarellen föreställer troligtvis konstnärinnan själv, samt två av hennes bröder, alternativt två bröder Hermelin. Harriet Löwenhjelm var barndoms- och skolkamrat med Honorine Hermelin (1886-1977), dotter till riksdagsmannen Joseph Hermelin (1857-1938) och hans hustru i 2:a giftet 1899, Jane von Koch (1858-1886). De studerade senare tillsammans på Anna Sandströms högre lärarinneseminarium. Joseph Hermelin var arrendator till Ulvåsa herrgård i Östergötland. Han var bror till Eric Hermelin, den kände författaren och översättaren av persisk lyrik till svenska. Harriet Löwenhjelm tillbringade ofta sina ferier hos den originella, musikaliska och barnrika familjen Hermelin. Eric Hermelin och Harriet Löwenhjelm träffades där 1908. Han införskaffade senare hennes diktsamlingar. I barnkammaren på Ulvåsa utförde Harriet Löwenhjelm 1911 en väggmålning som föreställer de tre vise männen och ytterligare en väggmålning med motiv från Bellman, idag övermålad. Av hennes hand finns på slottet även två lerskulpturer (M. Käck, "Harriet Löwenhjelms vistelse och konstverk på Ulfåsa slott", 2014).

Akvarellen på baksidan föreställer troligtvis konstnärens yngsta bror Kammarherre och officer Crispin Löwenhjelm (1892–1983), samt deras far, överste Gustaf Adolf Löwenhielm (1842-1929).

Utropspris
3 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801