Finnish carpets

Den finska mattraditionen går tillbaka århundraden och till exempel har trasmattor tillverkats i Finland sedan åtminstone 1800-talet.

I denna temaauktion presenterar Bukowskis ett urval finska mattor. Utbudet omfattar tras- och hårgarnsmattor från 1920- till 1960-talet, i tidlösa färger och mönster som är perfekta för att inreda ett modernt hem. Till samlingen tillhör också mattor av några kända finska textilkonstnärer, såsom Toini Kallio och Laila Karttunen.

36 föremål
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 200x130 cm.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 260x160 cm.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 300x190 cm.
Klubbat pris
280 EUR
Utropspris
300 EUR
Trasmatta, bomull, 1930-tal. Ca 290x195 cm.
Klubbat pris
150 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 240x190 cm.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
300 EUR
Sisalmatta, 1930-tal. Ca 295x195 cm.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 235x155 cm.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 335x220 cm.
Klubbat pris
160 EUR
Utropspris
300 EUR
Trasmatta. Ca 190x300 cm.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 270x175 cm.
Klubbat pris
140 EUR
Utropspris
200 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 310x195 cm.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 260x200 cm.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
400 EUR
Hårgarnsmatta 1930-tal. Ca 280x200 cm.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 200x190 cm.
Klubbat pris
191 EUR
Utropspris
300 EUR
Gallerimatta/ hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 285x80 cm.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
Matta, 1930-tal. Ca 250x150 cm.
Klubbat pris
80 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 280x180 cm.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1950-tal. Ca 240x150 cm.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 275x165 cm.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 230x170 cm.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
300 EUR
Gallerimatta, hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 355x80 cm.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 210x164 cm.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
300 EUR
Trasmatta, 1930-tal. Ca 270x180 cm.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 300x200 cm.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
400 EUR