Paavo Tynell, taklampor, 3 st, modell 2016, Taito 1940.
Förnicklad mässing, kupa i opalglas. Diameter 25 cm, höjd 12 cm.
Åldersrelaterat slitage och skador. Bucklor. Spår av målfärg. Senare skruvar. Ej funktionstestad. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken.
Taklamporna har tillhört original inredningen i Koskilinna Kyrofors. Byggnaden är ritad av Arne Thulén och den stod färdig år 1940.