1349770

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, modell 1673, taito 1940.

Paavo Tynell, taklampa, modell 1673, Taito 1940.

Förnicklad mässing. Opalglas kupa under metallskärm. Diameter 60 cm. Total höjd 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Färgbortfall. Senare målning. Kupan med tillverkningsrelaterade märken. Ej funktionstestad. Bucklor.

Proveniens

Taklampan har tillhört original inredningen i Koskilinna Kyrofors. Byggnaden är ritad av Arne Thulén och den stod färdig år 1940.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
300 EUR