1349779

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampor, 2 st, modell 2028, taito 1940.

Paavo Tynell, taklampor, 2 st, modell 2028, Taito 1940.

Förnicklad mässing, kupa i opalglas. Diameter 30 cm, höjd 22 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador. Bucklor. Spår av målfärg. Ej funktionstestad. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - T500
Proveniens

Taklamporna har tillhört original inredningen i Koskilinna Kyrofors. Byggnaden är ritad av Arne Thulén och den stod färdig år 1940.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas
5 dagar 13 timmar
200
2 064
225
Utropspris
400 EUR
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 220 EUR. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
26 nov 20:43
200 EUR