Bordslampa, Swedish Modern, Nordiska Kompaniet, modell "30246", 1940-tal.
Lackerad skärm med mässingskant, Kannelerat träskaft samt rund mässingsfot. Höjd ca 48 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Märken. Lampknapp utbytt.