Kannor, 3st, silver, olika mästare, Empire, 1800-talets första hälft.

Kanna, av Fredrik Wennberg, Jönköping 1828. Uppsvängd, bladhölstrad hänkel, godronnerad på livet, graverad dekor av bladsnitt. Invändigt förgylld. Höjd 20,5 cm.
Kanna, av Bengt Tellander, Jönköping, saknar årstämpel men mästaren aktiv (1805-1844). Uppsvängd hänkel, godronnerad på livet. Invändigt förgylld. Höjd 17,5 cm.
Kanna, av Anders Theodor Barkman, Varberg 1843. Uppsvängd hänkel, bukig korpus med godronnering. Denna med smärre buckla på fot. Höjd 13 cm.
Wight 570 grammes.

Smärre slitage. Buckla.

Utropspris
4 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71