Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Märta Måås-Fjetterström, draperi, ca 165-174 x 78 cm, och provväv, ca 50 x 38 cm, rölakan.

Draperi, brunmelerad botten med polykrom dekor av stiliserade fåglar och livsträd samt två stora oktogoner med bäckahästen, signerat MMF. Provväv "Ulriksdal" osignerad men baksidan med påsydd etikett.

Draperiet: Något blekt. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador, malskador, hål, lagningar. Ställvis skadade fransar, några saknas. Provväven: Något blekt. Något slitage och smutsig, smärre skador och malskador. Skadade kortsidor.

Proveniens

Ludvig Nobel, Skånegården, Båstad.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13