Fat, 10 st, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). "The Ca Mau Shipwreck".

Dekor i underglasyrblått med motiv av växter. Undersidan med s.k. café au lait-glasyr. Diameter 11 cm.

Sjöfynd. Slitage. En med krackelyr i glasyr.

Proveniens

Inköpt på Sothebys Amsterdam 2007.

Det så kallade Ca Mau-vraket upptäcktes av fiskare 1998. Skeppet var kinesiskt och på väg till den holländska hamnen på nuvarande Jakarta omkring 1725. Utgrävningen leddes efter upptäckten av Vietnamesiska Nationalmuseet som tillsammans med två andra museer valde ut fynd till sina samlingar. Totalt hittades ca 130 000 föremål och av dem såldes de 76 000 som inte togs in i museisamlingarna på auktion i Amsterdam 2007. Källa: Unesco.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75