Oidentifierad konstnär, träsnitt, Japan, omkring 1800.

Motiv av fågel på blommande körsbärskvist. Bladmått 37 x 17,5 cm.

Skador.

Proveniens

Proveniens: Militärläkaren Josef Hammar (1868-1927) köpte föremålen 1904 under sin vistelse i Tokyo där han bedrev militärmedicinska studier under det Rysk-Japanska kriget och även verkade som korrespondent. Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75