Ando Utagawa Hiroshige

(Japan, 1797-1858)
Ando Utagawa Hiroshige
(Japan, 1797-1858)

Ando Utagawa Hiroshige, efter, färgträsnitt, Japan, tidigt 1900-tal.

10 "Odawara: The Sakawa River (Odawara, Sakawagawa) 小田原 酒匂川" från sviten "The Fifty-three Stations of the Tōkaidō Road (Tōkaidō gojūsan tsugi no uchi) 東海道五十三次之内". Bladstorlek 24.5 x 36 cm.

Ej ramad. Smärre slitage. Smärre fläckar.

Konstnär

Ando Hiroshige var en japansk bildkonstnär född i Edo. Han började sin konstnärliga bana som lärling hos Utagawa Toyohiro. Efter avslutad utbildning tog Hiroshige sin lärares namn och började signera sina verk Utagawa Hiroshige. Hiroshige målade vardagskildringar och det sägs att han bestämde sig för att bli konstnär efter att ha sett den samtida konstnären Hokusais verk. Hiroshige förvandlade vardagliga landskap till intima, lyriska scenerier. Han är speciellt känd för sina vackra landskapsbilder i träsnittsteknik och har målat porträtt föreställande unga kvinnor och skådespelare. Hans mästerverk anses vara verket “Fifty-three Stations of the Tokaido”.

Utropspris
2 500 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13