Arne Jones E1299

Okänd konstnär, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1838.

Segelfartyg och lotsbåt. 18 x 30 cm.

Krackelyr. Smärre färgbortfall. Gulnad fernissa.

En dansk lotsbåt närmar sig en USA-flaggad brigg; sannolikt i Öresund.

Utropspris
4 000 SEK