Svensk stil och standard

Svensk stil och standard – en samling svenska 1930-40-tals möbler och inredningsföremål med en estetik som sträcker sig mellan stilidealen Funkis och Swedish Grace.

Ur det tidiga 1930-talets funktionalistiska programförklaring, där målet var att skapa en god miljö för den moderna människan, växte successivt fram en konstindustri och möbeltillverkning där serietillverkningen gjorde att programförklaringen från Stockholmsutställningen inte bara blev teori utan en realitet för allt fler människor. Under 1930-40-talet skapades bostäder och inredningar som var anpassade för det modernare sättet att leva och bo.

Föremålen i denna temaauktion representerar väl den inredning som kom att bli rådande i det svenska folkhemmet.

41 föremål
Taklampa, Funkis, 1930-tal.
Taklampa, Funkis, 1930-tal.

Utropspris
4 000 SEK
Byrå, Funkis, 1930-tal.
Byrå, Funkis, 1930-tal.

Utropspris
4 000 SEK
Bord, Funkis, 1930-tal.
Bord, Funkis, 1930-tal.

Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, Funkis, 1930-tal.
Taklampa, Funkis, 1930-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Byrå, Funkis, 1930-tal.
Byrå, Funkis, 1930-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Spegel, Funkis, 1930-tal.
Spegel, Funkis, 1930-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Bord, Funkis, 1930-tal.
Bord, Funkis, 1930-tal.

Utropspris
3 000 SEK