Storkniv / samekniv, sameslöjd / duodji, 1900-talets början.

Renhorn och läder. Graveringar och läderdekor. Bladets längd 15 cm, längd inkl slida 37,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
300 EUR