Fat, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.

Dekor av fyrkloade drakar bland blommor mot gul fond. Frånsidan med dekor av blomsterslingor i famille rose. Diameter 40.5 cm.

Nagg. Smärre repor.

Proveniens

Enligt uppgifter har fatet kommit till Sthlm på 1940/50-talet med säljarens farfar som var sjöman.

Utropspris
400 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård