Hundertwasser "10002 Nights Homo Humus Come Va How Do You Do"

Måleri, arkitektur, ekologi och grafik - inom alla områden genomsyrades Friendensreich Hundertwassers verk av en passion för att återigen sammanföra människan med naturen och fylla livet med en mystisk skönhet. Det enda han aldrig använde sig i sitt skapande var den raka linjen – den formen som enligt honom var den enda som endast människan uppfunnit, som ej existerar i naturen.

"10002 Nights Homo Humus Come Va How Do You Do" är ett utsökt exempel på detta och den avancerade process som även lyste igenom i varenda teknik han gav sig på. Projektet beskrivs av Hundertwassers Stiftung utförligt: ”Dessa signeringsdagar ingår inte i de arbetsdagar som anges på baksidan. För att ge sina fingrar och själ en paus avbröt Hundertwasser värvningen när han väl nått ett betydande stadium i numreringen och följde med Alberto för att ta en kopp kaffe i arkadkaféet Bella Venezia. En flaska mousserande vin hölls på is även för detta tillfälle, men förblev oöppnad. Hundertwasser satte på datumstämpeln och signerade med hemgjord indisk bläck, som han fick från flytande sot som droppade från hans spisrör. Han använde en gummistämpel för att korrigera det tryckta numret 10001 till 10002 och en japansk stämpel med en inkan, den japanska bläckdynan. Arken staplades i tiotal, och 50 bildade en rad med 5 högar av 10 på ett långbord i ett separat rum, för att underlätta signering och stämpling. Set om tio ark fläktades sedan ut och bars tillbaka till tryckeriet för att torka sot-bläcksignaturen och den japanska stämpeln genom att lägga dem på torkhyllor. Alberto hjälpte till med detta. (från: broschyr om 860 Homo Humus come va, Die Galerie, Offenbach on the Main, 1984) Detta var en ansträngande insats som knappast går att föreställa sig: tiotusen original i en upplaga. Att bara underteckna dem alla tog arton dagar inom loppet av två månader.

16 föremål