Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Josef Frank

Josef Frank, bord med klaffar, modell 1059, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt/andra hälft.

Mahogny och mahognyfanér. Med två uppfällbara klaffar. En tidningshylla under. Längd 100-160, bredd 45, höjd 60 cm.

Slitage. Ett brännmärke på ena klaffen.

Formgivare

Utropspris
6 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17